Да се посветиш на мрачните кътчета на душата си и на страстта към блек метъла през 90-те години в България и да създадеш музика, за която да се говори години наред , дори след като ти самият вече нямаш особено желание да си спомняш за онези времена – ето това е да си горял силно.
В днешната история в рубриката МАШИНА НА ВРЕМЕТО ще поговорим за българската блек метъл банда Пантократор и немалко – за главните замесени в творческия ѝ процес.
Пантократор е блек метъл трио от Кюстендил, водено от вокалиста и китарист Борис (Lord Sauron) , барабаниста Иво (Garlun) и басиста Марин. Групата възниква като име през 1996-та година , когато музикантите решават да сменят названието на старата си банда в същия състав от Eternal Darkness на Пантократор.
С интересно подбрано и отличаващо се ново наименование – Пантократор (гр. παντοκρατωρ, El Shaddai – всевластен) е най-ранният и основен иконографичен образ на Христос в Християнския Изток, бандата повлича надълбоко в темите за мрака и сатанизма продължавайки творчеството, вече заченато под банера на Eternal Darkness.
Под двете си имена, групата има издадени общо два демо записа.
Демото на Eternal Darkness , озаглавено „Християнска перверзия“, е записано през есента на 1995-та година, а демото на Пантократор, носещо името „Тайнствените владения на мрака“ – през пролетта на 1996-та.
Преди да бъде вдъхнат живот на култа Eternal Darkness/Пантократор, идеологът на групата Борис (Lord Sauron) свири в дет метъл групата Black Blood, от която няма налични записи, но за сметка на това името „Черна кръв“ е използвано за име на третото парче в демото на Пантократор.

Обложката на демото „Християнска перверзия“ на Eternal Darkness.

Една от обложките на „Тайнствените владения на мрака“ – демото на Пантократор
За краткото си съществуване Пантократор издават единствено въпросното демо, което в оригинал излиза през 1996-та година, а през 2004-та бива преиздадено от A.M.F. Productions, отново на касетка, под името „The Mystic Possession Of Darkness“, като в тази версия има и бонус репетиционно парче: „Погребани В Земята Дълбоко“.
Борис е автор на цялата музика, идеята, концепцията и текстовете в демото (без текста на „Погребани В Земята Дълбоко“, който е творба на Александър Блок).
Звученето на записа е вкоренено в класическия блек метъл ъндъргаунд, с отличаващи се барабани, приглушена репетиционна атмосфера, като всичко в него навява онова студено олдскуул усещане, което повечето търсим, що се отнася до блек.
Чуйте го тук (записът е силно компресиран, и при все това звучи отлично):
Демото под името Еternal Darkness е записвано на живо (по време на репетиция) с обикновен касетен дек , пулт и професионални микрофони, донесени от по-възрастен приятел на групата в апартамента на Борис в Кюстендил, затова и звука на това демо е доста по-добър и чист (дори прекалено чист и „мек“), докато демото на Пантократор е записвано на отделни сесии с различни инструменти – отново на живо в апартамента, но директно на разбито касетофонче с вграден микрофон. Това е и причината качеството му да е значително по-ниско и да варира между самите песни.
Демото на Еternal Darkness е разпространявано на касетка с ксероксна обложка от барабаниста Иво Цветков (Garlun) в не-повече от 20-30 броя. Демото на Пантократор е разпространявано в периода 96-2000 с 4 различни ксероксни обложки – всяка от тях в не-повече от 5-10 копия.
Последната (пета) обложка е с имената на групата, демото и песните на английски език – Pantokrator – „The mystic possession of darkness“. По този начин е преиздадено и години по-късно от A.M.F. – пак с английските заглавия (с ксероксна обложка в тираж около 100 броя).
През 1997-ма година Борис влиза в казармата и след неразбирателство и взаимни обвинения между него и Иво, групата престава да съществува. Иво се занимава още няколко години с музика, като през това време разпространява и демотата на Eternal Darkness/Пантократор, докато Борис напълно се отказва от групата и не желае да има нищо общо с нея и продължава на по- късен етап с блек метъл проектите си Tomb Of Time, Satangra и Aguares.
Aguares е последната активна група на музиканта и има 2 концерта по време на цялото си съществуване – първият е в село Долни Пасарел през 2016-та година , а вторият е в столичния клуб Live & Loud през 2018-та, с участието на Александър Иванов (Aryan Art) зад барабаните.
Веднага след последния си концерт групата прекратява активна дейност и Борис оттогава се движи в сенките, без да свири с когото и да било.
Иво, от своя страна, не се занимава с музика от повече от 20 години. По последна информация се занимава с изкуството на татуировките и работи в известно и престижно студио в Благоевград.
През годините Пантократор имат само едно интервю , дадено за Skaldskap zine – списание на Христо от пловдивската дет метъл група Impale Jesus.
Ето ги и другите проекти , в които двамата музиканти участват през годините.
Проучете ги хубаво, защото всеки един от тях е важен къс история.
Борис:
- 1993 -1994 Black Blood, дет метъл
- 1996 Gorthaur, блек/грайнд (1 неиздавано импровизирано демо)
- 1996 Depresy , грайндкор (1 записан, но неиздаван концерт)
- 1998- 2003 Tomb Of Time, ритуалистичен блек/дуум/ембиънт (издадени са 3 демота)
- 2000 Iratum Ex Dei , ембиънт (1 неиздавано демо)
- 2002 -2004 Satangra , блек метъл (сплит промо касета+песен в компилация)
- 2004 Yound Wicked God Of Death, дет/грайнд (1 неиздадено EP)
- 2009-2018 Aguares, блек метъл (1 демо компилация).
Освен тези си провия Борис е свирил сешън бас в блек метъл групата Fear Eat Soul през 1996- та година, която има само едно неиздавано демо.
Борис използва псевдонима Lord Sauron, като след това през годините ползва следните „имена“ за различните си проекти: Naw, Colobr Boris, Necrosatanizer, Satanic Proclamator.
Иво:
- 1996 Stormsheim, ритуалистичен блек/ембиънт (издадено е едно демо)
- 1996 Depresy, заедно с Борис, грайндкор (1 записан, но неиздаван концерт)
- 1998-2000 Horns, блек метъл (едно издадено демо)Музикантът участва и със сешън барабани в
една песен от демото „Halalel“ на Vassilium.
По времето на Eternal Darkness/Пантократор, той ползва псевдонима Garlun в Eternal Darkness/Пантократор, като след това използва псевдонима Necromant в следващата си група – Horns.
И така…
След всичко прочетено и чуто до момента се надявам да сте усетили магията на родния блек метъл.
Чистотата на жанра у нас през 90-те е феноменална и точно Пантократор са сред представителите на родната сцена, от които за щастие ни е останало парченце стойностно наследство.
Музиката на Пантократор няма да бъде преиздадена отново – там отдавна е сложен край във всяко едно отношение , но за сметка на това остава като култов монумент в родните ни музикални архиви за всички нас, които можем да я оценим подобаващо.
Да гори черният пламък!

𝕸𝖔𝖙𝖍𝖊𝖗 𝖔𝖋 𝐓𝐇𝐄 𝐕𝐎𝐈𝐃
𝔘𝔫𝔡𝔢𝔯𝔤𝔯𝔬𝔲𝔫𝔡 𝔪𝔲𝔰𝔦𝔠 𝔦𝔰 𝔱𝔥𝔢 𝔰𝔭𝔦𝔯𝔦𝔱𝔲𝔞𝔩 𝔴𝔢𝔞𝔭𝔬𝔫 𝔞𝔤𝔞𝔦𝔫𝔰𝔱 𝔪𝔢𝔡𝔦𝔬𝔠𝔯𝔦𝔱𝔶.
https://linktr.ee/paulafazlich
Група – феномен. Ако бяха уцелили да се родят в Норвегия цял свят да ги слуша в момента. Майче, сърцето ми докосваш като пишеш така за нашенските групи да знаеш