Излизането на петото дългосвирещо заглавие на Harakiri for the Sky е събитие, което всички почитатели на групата очакваме от появата на “Arson” през 2018-та. Още чувайки последния запис преди години, знаех, че трябва да има повече, може да бъде показано много по-красиво творение, което ме направи и доста нетърпелива в очакването на следващата глава от историята на групата.
“Mӕre” съдържа десет парчета с обща продължителност около час и половина, като освен двамата съмишленици, към M.S. и J.J. се присъединяват Neige с вокали към ‘Sing For The Damage We’ve Done’, анонимният вокалист на Gaerea с участие в ‘Silver Needle // Golden Dawn’ и сесийният барабанист, на който бандата се доверява за пореден път и можем да чуем по време на целия албум – Kerim “Krimh“ Lechner (Septicflesh, live-Behemoth).
Вдъхновението за името на албума идва от Mӕre (“Mare”) –
злонамерено създание от славянския и германски фолклор, което се
прокрадва през гърдите на спящите хора през нощта, причинявайки
задух и безпокойство. Равностойно е на демоните, навестяващи спящия
по време на сънната парализа, за която се говори все по-често в
света на музиката и вдъхновява все повече творци.
Това състояние на терор и парализа е заложено всъщност в музиката
на HARAKIRI FOR THE SKY още от дебютния им албум през 2012-та
година, а в края на този месец ще можем да чуем още приказки от
трескавите сънища на изпълнителите, готови да избухнат на бял свят
…
“Mӕre” сякаш съчетава елементи от цялото предишно творчество на
дуото, като този път вокалите излъчват в пъти повече отчаяние и
чиста емоция, по-правдоподобни и искрени ми се струват
отвсякога.
Още с атмосферичното интро на “I, Pallbearer” и
посланието на песента – лично, болезнено и много въздействащо, ясно
се усеща атмосферата, която се проследява и по време на целия албум
– задушаващо и много силно откровение.
Верни на собствения си стил на музициране и заигравката с пост-блек
метъл и пост-хардкор стиловете, музикантите отново ни убеждават, че
има още какво да се покаже от страна на композициите, текстовете и
изпълнението на песните им.
В “Sing For The Damage We’ve Done” няма как да не ми направят впечатление много неща – от прекрасните китарни сола до атмосферичността на самото парче и вокалите с участието на Neige от Alcest, описващи идеално темата на песента – апатията, породена от отдалечаването между двама души и болката от края, от все още съществуващата привързаност, яростта от допускането на “краят” да се случи. С други думи, песен за необратимите вреди, които понякога хората нанасяме неумишлено или с умисъл на взаимоотношенията си. Драматичен епос за загубата.
Малко или много в духа на “III:Trauma” и дебютният “Harakiri for
the Sky”, които са и двете ми любими заглавия от австрийското дуо,
с “Us Against December Skies” навлизаме в
по-студена и магична атмосфера – забързано тремоло и барабани
радват слуха ни с по-изострено звучене и блек метъл нюансите се
усещат в много по-чист вид. Китарите в тази песен са на много
високо ниво и краткото соло в края ѝ носи истинско декемврийско
усещане, което те кара да затвориш очи и да усещаш музиката с
цялото си същество.
“I’m All About The Dusk” , трета поред, е
ритмична и красива песен, в която пост-блек метълът е изстрелян на
нови висоти. Отново тук се усещат блек метъл елементите, които
обичам да чувам в песните на Harakiri for the Sky, поднесени
по много чувствен и атмосферичен начин.
Всяко едно от парчетата в албума носи свое уникално послание,
като представя своя собствена атмосфера, изпълнена в стила на
старото творчество на Harakiri for the Sky , като взема елементи от
всеки един от албумите на групата до момента, без особени изненади
и експерименти. В албума е заложено най-вече на работата на M.S. и
неговите китари и бас линии, без които песните със сигурност нямаше
да звучат толкова вълшебно и отнасящо, в комбинация с
гост-барабаните на Kerim “Krimh“ Lechner (Septicflesh,
live-Behemoth) и вокалите на J.J. , които през по-голямата част от
времето ми напомнят за изпълненията на музиканта в “Arson”.
На моменти дори усещам влияние от творчеството на Karg,
самостоятелния проект на J.J., което много ме радва като фен и на
двете музикални формации.
Студенината и мелодичността на инструментала, съпътствана от
сърцераздирателните вокали, предават красив и силен звуков пейзаж в
стила на HFТS, който познаваме от самото им създаване. А нежният и
в същото време емоционален завършек , кавърът на ‘Song To Say
Goodbye‘ на Placebo, други любими мои музиканти, придава невероятно
чувство за полет, за край… и ново начало.
“Mӕre” е съвкупност от цялата музика на Harakiri for the Sky до момента, представяйки пълния капацитет на дуото и неговата креативност, боравейки с пост-рок и блек метъл инструментите, обследвани с години, сътворявайки по този начин истински пост-блек метъл шедьовър. Атмосферата на албума е поразяваща, а многообразието на рифовете и разказаните истории впечатлява. Слушайки песен след песен, няма как да останеш безразличен и да не откриеш нещо за себе си… и в себе си.
Оценка: 10/10 ????????????????????????????????????????
Любима песен: “Us Against December Skies”
“Mӕre” ще бъде издаден на 29-ти януари тази година (поръчките са стартирани тук: https://bit.ly/3liWKxQ), като за момента можем да чуем три от песните в него.
“I, Pallbearer”:
“Sing For The Damage We’ve Done”:
“And Oceans Between Us”:
Ancient flame, quietly burning through the shadows. Devoted to black metal and the Dark Arts since the late 90’s. https://linktr.ee/paulafazlich


