THE VOID JOURNAL


Първата медия на Балканите, посветена изцяло на блек метъл жанра
и омагьосващите звуци на балканския и световен ъндърграунд 

Underground Kvlt - Following the Dark Arts since 2017

Първи сингъл от предстоящия дебют на WAIDELOTTE

Първи сингъл от предстоящия дебют на WAIDELOTTE

Новосъздадената екстремна метъл банда  WAIDELOTTE излъчва първи сингъл от предстоящия си дебютен дългосвирещ албум, „Celestial Shrine“.
Вокалистът Andrii Pechatkin (WHITE WARD), басистът и композитор Zlatoyar (SOEN) и китаристът Mykhailo Bogaichuk (I MISS MY DEATH) са в сърцевината на бандата. Надигаща зов от Украйна, формацията ще издаде своя встъпителен албум – „Celestial Shrine“, на 29-ти март. Дебютът включва девет песни, които съчетават блек метъл, мелодичен дет метъл и прогресив метъл с традиционно украинско народно пеене/инструменти:

01. Descending
02. The Era Of Stagnant Gods
03. Todestrieb
04. Opulent Mirage
05. The Mortality Archway
06. Ascending
07. Lightkeeper
08. Celestial Shrine
09. Dissolving (feat. SOLAR KOLLAPSE)

 

 

Днес можем да чуем песента „The Era Of Stagnant Gods“:

Парчето майсторски преплита агресивни, високоенергийни части с прогресивни и мелодични нотки. В последното си действие песента е кресчендо в смесица от интензивни писъци, зловещи женски вокали, наистина завладяващи фолклорни влияния и мощен динамичен екстремен метъл.

 

„Celestial Shrine” разказва за катарзисно изживяване.  Албумът следва пътя на измислен герой, който претърпява прераждане, кулминирайки в крайна сметка в просветление. „The Era Of Stagnant Gods” изследва специфична глава от тази одисея, както е описано от композитора и китариста на групата , Злат:

„Това е началната точка на фазата на „депресия“ на нашия герой, началото на падението му. Ето защо музиката тук е тежка и бърза едновременно. Падането не е нещо, което може да бъде удължено във времето. Това е нещо, което се случва бързо и ви държи във водовъртежа. Блек/дет метъл рифовете атакуват с гняв и ярост, за да бъдат заменени с по-мелодични части, които съдържат етнически елементи и представляват отчаяние и апатия. Ето как тълкуваме усещането за „падане“: постоянно превключваш между гняв и апатия, докато последният крах влезе в играта. В песента последният изблик на гняв е заменен от кода с мощно етно пеене. Това е като подигравка с падналите: това не е краят – пригответе се за още по-лоши неща. Като част от историята, песента хвърля светлина върху човек, който се отказва, заобиколен от нищожества, които отправят безлични презрени молитви към застоялите богове и идоли на нашата ера.“

Вокалистът Андрий допълва:

„Лирическият герой е разочарован от себе си и от света, в който живее. Застоят е това, което го заобикаля и го дразни. До известна степен тук можем да говорим за периода, който политологът Фукуяма нарече „края на историята“. Но в контекста на песента, това е такава индивидуална интерпретация на този етап в много по-малък мащаб.В песента, както и в албума, не изследваме нищо друго освен индивидуалното падение и последващо издигане на главния герой.Разочарование, умора , отчаяние, страх и много други фактори са багажът, с който лирическият герой тръгва на път към катарзиса.Но на този етап той не осъзнава крайната цел.Засега пред него има само един път – надолу към дъното, където той очаква да се изгуби и да се отърве от тези бремета, които правят живота непоносим.“

Страстен и пристрастяващ,  дебютният албум „Celestial Shrine“ балансира бурни рифове, завладяващи ритми, плавни басови линии и яростни вокали с трогателно чувство на меланхолия чрез тъжни, възторжени фолклорни хармонии и използването на местни инструменти, включително дудук, бандура, цимбали и хърди-гърди.

Тематично записът описва пътуването на един човек през отчаянието, смъртта и в крайна сметка –  прераждането. Централният герой, разочарован от безмилостните разочарования на живота и хаоса на света наоколо, се превръща в съд за изследване на напрежението, трансформацията и катарзиса в албума.

Главният композитор и басист Алексий „Златояр“ Кобел споделя :
„WAIDELOTTE разказва историята за достигане на светлината чрез преминаване  през мрака. Ще трябва да преминете през вътрешния ад с всичките му най-тъмни ъгли. Няма нищо по-интензивно и разрушително от борбата, която се провежда в ума на човек и го тласка към самоунищожение, душеядецът, който поражда отчаяние.“

Заглавието е смесено и мастерирано от Anton Vorozhtsov. Обложката е творба на Serhii Kochmar, като Olga Kann е създател на логото. Ivan Parkhomenko прави дизайнът. Текстовете са нсаписани от Andrii Pechatkin и Anna Solovei. Гости от ТІНЬ СОНЦЯ, NAONI ORCHESTRA, CASA UKRANIA и GORDIY STARUKH също допринасят към албума.

Вокалистът и инструменталист Андрий пояснява детайлите около „Celestial Shrine“:
„Беше доста трудно да изберем подходящо име. Първо, защото вече имахме всички текстове на песните на украински. Някои заглавия звучаха адски готино на родния ни език, като „Брама Смерті (Brama Smerti)“, която се нарича „ The Mortality Archway“ в записа. Когато започнахме да ги превеждаме на английски, те загубиха силата, свързана с контекста, шифрован на нашия роден език. Това се случи с „The Mortality Archway“. Близкият превод от украински е нещо като „Портите на смъртта“, което звучи клиширано и изтъркано. Така че беше доста голямо предизвикателство да се измислят всички идеи за заглавието.
И Злат, и аз,  предложихме тонове различни вариации, преди „Celestial Shrine“ да се появи от нищото. Смятаме небесната светиня за най-високата точка на катарзиса – лайтмотивът на албума. След като достигнете тази точка или падате, оставате там за известно време, или се разтваряте. Избрахме „Разтварянето“ за нашата история. „Celestial Shrine“ , небесното светлище не трябва да се приема като действително място, което съществува някъде. Това е специално място в ума на човек. Пътуването до тази сакрална точка започва отвътре и свършва там. Постигате го, когато се научите как да се справяте с бремето на миналите си преживявания, както добри, така и лоши. Тъй като това е една от ключовите идеи зад записа, решихме да кръстим албума на песента.“

Основният композитор Злат добавя:
„Работното заглавие на албума беше „Ode To Catharsis“, но когато поканих Andrii в групата и завършихме албума, започнахме да мислим повече за името на всяка песен и какво ги свързва. Всичко беше свързано, особено след като направихме корицата на албума си. Беше доста очевидно, че трябва да добавим името на крайната дестинация: „Celestial Shrine“, което е основният фокус на албума. Тъй като това е пътуване през катарзиса, нашият герой се преражда и неговото финално състояние е медитация; той е чист, абсолютен,  образец. Разбира се, можете да видите голямо вдъхновение от Дхарма и индуистките религии, атрибути на сътворението и унищожението, асани за медитация и т.н. Цялата тази символика съответства на идеята на WAIDELOTTE: тя разказва древната мъдрост чрез изкуство, поезия и музика.“

Обложката, създадена от Serhii Kochmar, е огледало на създадената концепция, като Andrii споделя: „Що се отнася до обложката, тя изобразява божество със символи както на смъртта, така и на живота. Това произведение на изкуството показва необходимостта да приемете тези две страни по пътя си към вашето лично небесно светилище. Въпреки че не е конкретен хиндуистки бог, ние потърсихме вдъхновение в тази религия, претълкувайки някои от нейните перли на мъдрост от гледна точка на нашия произход. Но всеки може да види своето уникално светилище на корицата. Това е просто спусък, който може да тласне човек към по-нататъшно изследване и заключения.“

 

„Celestial Shrine“ ще бъде издаден на 29-ти март чрез лейбъла Debemur Morti Productions.
Предварителните поръчки стартират днес на следния адрес: http://www.debemur-morti.com​

 

 

Сподели статията :
Абонирай се.
Известие за:
0 Коментара
Inline Feedbacks
View all comments
Моля, прочетете, преди да коментирате в сайта:
1.Поднасяйте критиката си обосновано и интелигентно.
2. Коментари извън темата на статията - конкретният изпълнител или музиката му, ще бъдат премахвани. Не е коректно спрямо изпълнителите под статиите за тяхната музика да се прави реклама на други изпълнители или да се водят разговори на друга тема.За този тип дискусии можете да използвате имейл адреса на The Void Journal, а скоро може би ще бъде създаден и форум/чат, в който да може всички да общуват свободно без ограничения.
The Void Journal е първата по рода си медия на Балканите - нека поддържаме нивото на нужната висота.